"שבועטוב"(549)

"זיכרון זה לא רק נוסטלגיה  –  זיכרון זה גם פרספקטיבה"

3.9.22    ז' אלול תשפ"ב

בכתה ג' או ד' למדנו שב- 28.8.1897 התקיים הקונגרס היהודי הראשון בבזל. (ראו הצילום של הרצל על המרפסת) והנה חלפו בדיוק 125 שנים. מה נשאר לנו מרוח הימים הגדולים ההם? ראשית, לזכור שהתנועה הציונית הביאה להקמת המדינה. הציונות סללה גם את הבסיס לדמוקרטיה שקיימת במדינה. להזכירכם, בקונגרס הציוני הראשון, בניגוד למציאות החיים באירופה אז, נקבע שתהיינה בחירות ייצוגיות לצירים בו, הוקמו מוסדות לתנועה הציונית שהיוו תשתית לחיי המדינה היום. הייחוד בקונגרס, אותו כינס הרצל, היה, שהיהודים לקחו אחריות על עמם. הוגי הציונות חלמו על מדינה והאמינו שכך צריך לפתור את השאלה הלאומית. הם קראו לזה "בית משותף" שמשמעו טריטוריה, קיבוץ גלויות והשפה העברית. אני זוכר שמישהו מהמנהיגים ההם כתב: "על נהרות בבל ישבנו גם בכינו בזכרינו את ציון. על הנהר בזל ישבנו והחלטנו לא לבכות עוד"!. אזכיר גם את דברי הרצל שאמר: "בבזל ייסדתי את מדינת היהודים" והוסיף "היום כולם צוחקים לי, אבל בעוד חמש שנים ובטח בעוד חמישים שנה יסכימו לדברי כולם". כעבור חמישים שנה, ב- 1948 קמה מדינת ישראל.
ירח אלול הוא האחרון בחדשי השנה של הלוח העברי. על פי מסורת אחת האדם נברא בראש השנה, על פי מסורת אחרת העולם כולו נברא בראש השנה. המסורת אומרת שאלול הוא מעין קורס הכנה לבריאה , במילים אחרות הוא ההתחלה שלפני ההתחלה. הוא הפרוזדור שדרכו נכנסת השנה החדשה, הוא חודש הכנת הלבבות, חשבון נפש והתשובה, התכנסות פנימית והתבוננות לקראת הימים הנוראים שבחודש תשרי. השם אלול גם הוא מגיע מבבל ועל אף שאינו שם עברי, קדמונינו כבר בספר "נחמיה" נתנו לו משמעות מיוחדת והוצעו לו כמה וכמה ראשי תיבות. הידועה מכולן היא: "אני לדודי ודודי לי" שהוא פסוק מ'שיר השירים'. המסורת רואה ב'שיר השירים' דו שיח המבטא את האהבה בין האל לבין כנסת ישראל. והשני, הלקוח ממגילת אסתר, מתייחס לקשר בין 'איש לרעהו' והחובה לדאוג לנזקקים שראשי התיבות הן:          "איש לרעהו ומתנות לאביונים". הפסוקים, לדעת מורינו אוצרים בתוכם את משמעות שם החודש. 

שני בכיתה א׳!

בחודש אלול תשפ"ב, שוב אנחנו בפתחה של שנת לימודים חדשה, ושוב נברך את כל נכדינו בבתי הספר למאי (כתה י'א) לניר (ט') לגלי (ז') ללי(ו') לרומי (ד') לתומי (ג') לשני (א') וכמובן את נינותנו תומר (גן זית) ויהלי (גן אגוז) לכולכם נאחל שנת לימודים פוריה ומהנה, שתנצלו אותה היטב, שתרבו תורה ודעת שתהיה שנה שמחה! וברכת הצלחה גם לעוסקות במלאכת הקודש הזו, לקרין, אשר על כל הממלכה, לשהם, במרחב הצעיר, ולרעיה, הכי מתמידה בעולם, בספרייה.                                     
"שבוע טוב"!

חצב בחצר גן הילדים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.