"שבועטוב" (553)

"זיכרון זה לא רק נוסטלגיה  –  זיכרון זה גם פרספקטיבה"

1.10.22    ו' תשרי תשפ"ג   ליום כיפור תשפ"ג

יום הכיפורים שלי, החל, במלחמת יום כיפור. עד אז זה היה 'יום' של הדתיים שמנסים לכפות עלינו איסורי חיים. מאז המלחמה ההיא מדי שנה אני עושה חשבון נפש. את המלחמה הקשה ההיא אני נושא עמי כשאירועיה עולים לפתע בראשי ובייחוד בפגישות, לפרקים, של הווטראנים שנותרו. על מה אני חושב ביום כיפור השנה, תשפ"ג? 
1. באופן כללי: מה ההבדל בין הדת, הממסד הדתי לבין הדתיות? הדת היום היא מוסד קפוא שדורש מהכפופים לו ציות והתבטלות, מדגיש את ההיררכיה והסמכות. הדתיות לעומתה, לפי הבנתי, יכולה לצמוח רק מתוך שחרור מההיררכיה, מקבלת השכלה, הבטה מסביב, והתחדשות בלתי פוסקת של האמונה במציאות המשתנה. מסובך?!

2. מבחינה קיבוצית: אין היום ויכוח שאנחנו בדרך, שיכולה להימשך גם  שנים, כאשר הקאפיטליזם הקיבוצי ייקח אותנו למעבר לישוב קהילתי. אפשר גם שלא! באיזה תנאים? הקיבוץ הוקם כתנועה רעיונית, המבוססת על אמונה בערכים, בעקרונות, שאינם תלויים בזמן. אדם מאמין אינו חי על פי מראהו, או לפי יחס הסביבה אליו, הוא מתאים את עצמו לסביבה ( אנינו למשל: הכנסנו עבודה שכירה, לימודים אקדמים לכל הבנים ואפילו את הלינה המשפחתית) אך נשאר דבק בשורשיו. האמונה בחברה השיתופית – שוויונית והערבות ההדדית דורשים הרבה אמונה בצדקת הדרך וידיעה שחברה המאמינה בערכיה דורשת ויתורים אישיים ותרומה אישית כדי לממש  את צרכיה וצרכי חבריה. זו אמונה שכל אחד נוטל על עצמו, היא מובנת לו, היא חלק ממנו, ממהותו. אמונה לא נוצרת מעצמה גדלים עליה בבית ההורים, בתנועת נוער, בתרבות ובחברה שמחנכת. אני מרגיש שאנחנו חיים בקיבוץ, שהאמונה בדרכו, כקיבוץ, הולכת ומתערערת, וקשה לי עם זה. השיקול הרווח כיום, הופך את 'מה שנדרש' ממני כפרט בחברה הזו, ל'מה כדאי' לי אישית, במילים אחרות מה לתת ומה לקחת, מהו נכס ומהו נטל. על פיהם יוכתבו שיקולי האישיים והמשפחתיים. אני חושב שמי שאינו מוכן/מעוניין לחיות על פי עקרונות אלה – כבודו במקומו מונח, ואינו חייב לחיות דווקא כאן. לבוא לחיות כאן ולא לקבל את הכללים זה לא מקובל עלי ומה הביא אותי לכתוב זאת? שני דברים: כולנו יודעים וגורסים שהכל מתחיל בחינוך. ומתגאים בכך שאנחנו שמים דגש על חינוך הכי טוב לילדינו. אז איך אנחנו מאפשרים להגיע למצב שיש לנו 103 ילדים ב"פלגים" ואין לנו אפילו מורה /מחנך אחד בבית הספר? (וכל הכבוד לסייעת) שאין לנו כקיבוץ אף מילה שם. כנראה שכבר לא אכפת להורים 'חברי הקיבוץ', או למוסדות ולדעת הקהל הכללית שלנו למה אנחנו מחנכים בכלל את בנינו, איך ומי. ואיזה דוגמה אישית אנחנו נותנים להם. והשני: 'פרשת השבוע' הפרטית שלנו –  "הפרטת המזון" עליו הרחבתי לפני שבועיים.  ואני חוזר להתחלה איפה כל זה מסתדר עם הרעיון? הערבות ההדדית? האדם והחברה? עם האמונה והרעיון בקיום הדרך המיוחדת שלנו? אם 180 חברים רוצים הפרטה מקסימלית, כנראה שחזון הקיבוץ השוויוני והשיתופי הרואה את האדם הפרטי ואת הכלל, המאמין בעצמו והדואג לעתידו, לא עומד מול עיניהם. לכן אהבתי את מה ששמעתי מאביב לין, ראיתי אדם שמביא לנו חזון! באימרה: "באין חזון יפרע עם" אני מאמין מאוד.

3. באופן פרטי:
אי הצלחות- א. בעניין הדירה. ב. תחושת חוסר התייחסות מצד החברה, ולפעמים גם מהמשפחה. ג. בעיות קטנות בבריאות, ד. הכנת ריקוד זוגי חדש, ה. עריכת הגדה משפחתית. ו. הרצון, אבל במגבלות, לממש טיול בחו"ל. 
הישגים- א. הגעה לגיל, בבריאות נפשית וגופנית. ב. בעבודה המשותפת שלנו על "ימי ראשית", וכעת על "ספר המונולוגים", וב-  ג. התמדה בכתיבת "שבועטוב" המסיים בחג 'סוכות' את שנתו האחת עשרה. ד. בסקרנות ובאיכפתיות,  ו-ה. גדול ההישגים הוא הזמן שלנו 'ביחד'.

"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.