"שבועטוב" (557)

"זיכרון זה לא רק נוסטלגיה  –  זיכרון זה גם פרספקטיבה"

29.10.22   ד' חשון תשפ"ג                                                    
לרגל יום הולדתי, אני חוזר ל"שבוע טוב" מס' 2  מאוקטובר 2011, לפירושכם.

אהבת נח      
כשמלאו לנח 500 שנה הוליד את בניו: את שם, את חם ואת יפת. פנה נח אל אביו למך, שהיה כבר בן 770  שנה, ושאלו: "אבא, הנה, בני יפים וטובים,  איך אנהג עמם למען יהיו בני אדם טובי לב, חרוצים, נאמנים ומאמינים בדרכי?". חשב למך חמש שנים (שלושה ימים) קרא לנח ואמר לו: ראה בני, הסכת לדברי, דברי אב זקן לאב צעיר: סוד חינוך ילדיך הוא הענקת אהבה ובחירת  דרך האמת שלך. אם תמצא את שביל הזהב לאחדם, ישכילו לחיות חיי תורה ומעש, למצוא נשים טובות, יפות, חכמות, רחמניות וצדקניות ואם גם בת תיוולד לך, שתזכה בחתן שהוא איש דעת ועבודה. בהגיעך לפרשת דרכים היוועץ תמיד באשתך, היא כבר תתווה אותך לדרך הישר, הלך נח לסבא מתושלח שכעת חיה מלאו לו כבר 960 שנה ושאלו: "סבא, בנים לי, איך אנהג עימם, שיגדלו אנשים טובי לב, חרוצים, נאמנים ומאמינים בדרכי?". אמר לו בקול ניחר ובקושי רב בשל גילו: "את אביך לימדתי את סוד הענקת אהבה ודרך האמת" והוסיף: "תרעיף עליהם אהבתך ואל תחסוך" וחזור והזכר להם: "משפחה יש רק אחת. ייתכן ויכוח אך הימנע מריב. כי במשפחה אין עושין חשבונות, זה הפירוש הנכון ל"סוד הענקת אהבה ודרך האמת". קולו השתנק מהתרגשות. סבא מתושלח מת בגיל 968 ואבא למך מת צעיר יותר, בגיל 777. כשהגיע נח לגיל מכובד של 550 שנה, בעת שישב בבר ושתה את כוס יינו השביעית, הרהר בדברי אביו וסבו וחשב: האם נהגתי כעצתם עם ילדיי? ההלכתי בדרכיהם? ואמר לעצמו: עוד כמה שנים אהיה בן 580 ואז אעשה דבר ואומר לילדי כמה שאני אוהב אותם, כמה שאני רוצה לחבקם כל אימת שאני פוגש בהם. כמה אני מרגיש שהם שלי/שלנו, הם וכל באי ביתם. לא שאני מטיל ספק בכך שהם יודעים ומרגישים באהבתי, אך יש דברים שצריכים גם להיאמר.

כינס את בניו, נשותיהם ונכדיו ואמר להם כשכוס יין בידו: "משפחתי האהובה! אני אעשה הכל כדי לשמור על שלימותנו ואתם שמרו על אחדות אהבה ואחווה והעבירו חובה זו מדור לדור". כשהניח את כוסו למלאה שנית נשמע קול האלוהים האומר: "נח, איש צדיק ותמים אתה, מבול אני עומד להוריד על הארץ, קום ועשה לך תיבה 300 אמה אורכה ו30 אמה גובהה. קח אתך את אשתך ואת משפחתך ואת כל מיני החיות זוגות-זוגות לתיבה ושמור עליהם כבבת עינך, בדרך האהבה והאמת שלך.

ונחזור ל-2022. כשחיפשנו ל"ספר המונולוגים" ציורים אופייניים לתקופה, מצאנו בארכיון הקיבוץ את אסופת ציורי יצחק בן מנחם ז"ל שצייר את הקיבוץ של שנות ה – 30 במאה שעברה. בין הציורים נמצא רישום שיצחק צייר אותי ואתם תשפטו האם דומה או מזכיר אותי. 

ברכות חמות לסיון ליום הולדתה: בזמן האחרון אני מגיע לעתים קרובות למרפאה ורואה אותך בעבודתך מצרף קטע משיר מספר של חנניה רייכמן "עזרה ראשונה בחרוזים"   לפניכם ציטוט קטן המתאר מה צריך לדעת במקצוע האחיות: …"גוף אדם עובד בלי יגע/  אין פוסקים בו אף לרגע/  המוני תהליכים/  לסיפוק אלפי צרכים. אין במקום הפקר ותוהו/ יש בו סדר אין כמוהו /  לשם כך דרוש תיאום/  שאינו מזניח כלום.  מה נאחל לך? שתמשיכי לעזור ולהושיע, לגוף ולנפש, לסייע ולהדריך והכל כהרגלך, ב(י)סודיות, במסירות ובאהבה. ובמשפחה, רק אושר ושמחה!

מור גוזר

ב'שבועטוב' מס' 420 מ- 22.2.2020  כתבתי: "רוצים לציין את התרגשותנו הגדולה בגין גיוסם לצה״ל של ספיר ומור. לא כל סבים זוכים לחוות את גיוס נכדיהם, נמשיך לדאוג להם מעומק הלב, להתגאות בהם, ויד על הלב… לייחל לשחרורם!" אז המועד הגיע! השבוע מור השתחרר מהצבא וספיר חתם 'קבע'. נאחל למור שנה טובה, שקטה, ונעימה בבית ובחיק המשפחה. ולספיר, המשך בדרך בה בחרת, וביצוע המשימות אותן לקחת על עצמך. ואנחנו נמשיך לייחל לשחרורך.

"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.