"שבועטוב" (577)

"זיכרון זה לא רק נוסטלגיה  –  זיכרון זה גם פרספקטיבה"      
18.3.23  כ"ה אדר תשפ"ג

על המצב: שמואל אחי, טייס(אל"מ) במיל, המרבה להתבטא בפייסבוק שלח לי את המאמרון שכתב ואני מפרסמו כי אני מזדהה עם הכתוב בו: רוב המנהיגים שלנו מעווים את פניהם ואומרים "לא יפה" על הטייסים ולוחמי הסיירות שמודיעים כי יחרימו את שירות המילואים שלהם, כאלו הייתה החרמה זו מוקצית מחמת מיאוס, כאלו היא מחוץ לתחום המאבק על דמותה ומהותה של המדינה. מצד אחד הם זועקים חמס על כל שעושות להם מפלגות הימין, שכוללות את אלו שאינם לוחמים, אינם משרתים ביחידות עלית, אינם מוכנים להקריב את היקר להם מכל למען המדינה הזו. אנו שמפגינים ומוכנים להילחם נגד התהליך המסוכן של הפיכת ישראל למדינה לא דמוקרטית, לא שוויונית, שורפת כפרים וגוזרת גזר דין מוות. מי מוכן לחיות במדינה כזו? מי מוכן להגן עליה בגופו ובנפשו? לא אנחנו. דווקא אנו שסיכנו ומוכנים לסכן את חיינו למען שלומה וקיומה כמדינה ליברלית, חופשית, בעלת ערכים ליברליים וצודקים, דווקא אותנו מגנים על שאין אנו מוכנים להיות מגן הפלדה של מדינה שערכיה אינם ערכינו, שהם דומים לחשוכות שבמדינות העולם.  נשק ההחרמה הוא נשקנו האחרון, השלטון נישען על תחושת ההשתייכות שלנו למדינה, שנגן על משטר מושחת ולא צודק שהם מנסים להקים כאן. לא! איננו כה טיפשים ועיוורים, אנו נילחם נגד המשטר הנורא שברצונם לבנות על הארץ הזאת. כדי שייכשל ניסיונם להרוס את שבנו הורינו…
הימים האלה שבין פורים לפסח הביאו אותי לחשוב על הדומה והמשותף בין סיפור המגילה (פורים) וסיפור יוסף (פסח). בכותרות, המשותף הוא:
1.  הסיפורים מתרחשים בבית מלוכה זר. (בארמונות פרעה ואחשוורוש) 2. העם עזב את הארץ בעת צרה. (ירד למצריים לשבור שבר והוגלה לבבל ופרס).
3. אנשים יהודים בודדים מגיעים לבית השלטון. (כמו אסתר, מרדכי ויוסף) 4. המלך גוזר גזרות השמדה.
5. הגיבורים עולים לגדולה בשל סריסים שסרחו. (גם יוסף וגם אסתר).
6. סוג הענישה זהה: תליה.
7. הלילה מהווה את נקודת המהפך. (החלומות של פרעה ונדודי השינה של אחשוורוש).
8. יוסף מציל את משפחתו מרעב ואסתר מצילה את עמה מהשמדה.
9. בסוף האירועים הגיבורים, גם יוסף וגם מרדכי, הופכים להיות ה'משנה למלך'.
10. יש גם כמה פסוקים למי שקורא בעיון הנראים ממש מועתקים: "ויהי יוסף יפה תואר ויפה מראה" מול "… והנערה יפת תואר וטובת מראה". או בסיפור הטבעת: "ויסר פרעה את טבעתו מעל ידו וייתן אותה על יד יוסף" מול ".. ויסר המלך (אחשוורוש) את טבעתו… ויתננה למרדכי".
מה בעצם רצה המחבר לומר כשבחר ב"גנבה הספרותית" הזו?
לדעתי, הוא רצה להזהיר שמה שקרה במצריים עלול לקרות בכל מקום ובכל זמן.  ואני מוסיף: שהמקום היחיד הבטוח ליהודים היא המדינה שלנו שגם בה לא חסרות בעיות וצרות.
"שבועטוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.