"שבועטוב"(584)

"זיכרון זה לא רק נוסטלגיה  –  זיכרון זה גם פרספקטיבה"

29.4.23   א' אייר תשפ"ג

לרגל יום העצמאות ה- 75, דילגתי על פרשות השבוע "תזריע – מצורע". בפרשות כתוב על המגיפה, במחשבה ראשונה אתה חושב :קורונה! אבל לא, מדובר בצרעת אותה מחלה מדבקת שבה כתמים מוזרים מופיעים על הגוף, תופעה הנראית לעין. הטיפול בה הוא בידוד (איזולציה בלעז). כזכור לכם מרים הנביאה, אחותו של משה לקתה בצרעת אחרי שדיברה סרה (השמיצה/ריכלה) על ה'כושית' רעיית משה. (אין יודעים אם הכושית הוא כינוי לציפורה אשתו, או שזו ה'שנייה' של משה). וכאן אנחנו נכנסים למושג 'רכילות'. נכון, הרבה יותר קל לדבר על אחרים וזה יוצא הרבה יותר עסיסי. תארו לכם את התנ"ך בלי לדבר על התאומות של הבל והתאומה של קין? או על עלילות אברהם אבינו, אשת פוטיפר או סיפורי דוד המלך. קשה להפסיק לדבר על אחרים ולהפסיק ליהנות מכך, בלעדי הדיבורים על.. במה היו עוסקים? במיוחד בקהילות או בקבוצות בני אדם? להם בתנ"ך היה מותר ולנו לא? ואיפה הגבול? כל זאת עד… שמגיעים ל"לשון הרע" וכאן מתחיל סיפור אחר. כל המספרים והמדברים אודות… ומרגישים כי חצו את ה'טעם הטוב' מתנחמים בכך ש"אם זה קרה למרים הנביאה, אחות משה, זה יכול לקרות לכל אדם". במדבר, בזמן הנדודים הפתרון היה להוציא לבידוד. כך, אסגור את המעגל, מרים הוצאה מחוץ למחנה לא רק בשל הצרעת. מרים יצאה מ"המחנה" גם כדי שתהיה מבודדת ותוכל להתבונן אל תוך עצמה ועל התנהגותה. ואגב, הרמב"ם, בהלכות 'טומאת הצרעת' טוען שמקור כל הנגעים זהה והוא: לשון הרע.
ועוד, תראו איך מכמה פסוקים בפרשות השבוע "אחרי מות" ו"קדושים" אפשר ליצור מעין 'מגילה אנושית' שתשמש לדורות ואינה דורשת אישור לא ממחנה זה ולא מאחר: "מפני שיבה תקום, והדרת פני זקן"
"איש אביו ואימו תיראו"
"לא תגנובו ולא תכחשו ולא תשקרו איש בעמיתו"
"לא תעשוק את רעך ולא תגזול"
"לא תלין פעולת שכיר"
"לא תקלל חרש, ולפני עוור לא תתן מכשול" 
"לא תעשו עוול במשפט, לא תשא פני דל, ולא תהדר פני גדול"
"לא תהלך רכיל בעמך"
"לא תעמוד על דם רעך"
"ואהבת לרעך כמוך"
לא צריך את הכנסת ולא בית כנסת שיאשרו את אותם פסוקים, אלא את הלב. מה הפסוקים האלה אומרים? כבוד והקשבה להורים ולקשישים, שיח מכבד והוגן בין בני האדם, יחס ראוי לחלש, תשלום שכר בזמן. בסך בכל מתכוונים: לערבות ועזרה הדדית!!!

ואי אפשר לי לסיים בלי לציין את יום הולדתה ה- 17 של מאי שכל פעם מפתיעה לטובה (למשל ראו בצילום) שכל מפגש איתה הוא על רמה! והחיבוקים שלה כל כך חמים. מה נאחל לך? את כל הטוב שקיים! מחבקים אותך בחום, לצערנו, מרחוק, שולחים לך את אהבתנו, לך ולמשפחתך מאתנו, ומכל השבט במשמר העמק.

"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.