"שבוע טוב" (473)

"זיכרון זה לא רק נוסטלגיה  –  זיכרון זה גם פרספקטיבה"

13.3.21   כ"ט אדר תשפ"א   (שנה עשירית)

חלקכם כבר שמע את הסיפור, ובקצרה לאלו שטרם. למחרת העלייה של חברי הקיבוץ על הקרקע באבו שושא ב-3.11.1926, הלכה כל הקבוצה לפגישות היכרות עם המוכתארים של הכפרים הערביים. אחרי בקור הנימוסין אצל מוכתר אבו-שושא, הלכו לפגישה עם מוכתר רובייה תחתה (היום שיכון הטוטמים). הפגישה הייתה מכובדת, ולכשהסתיימה, אמר להם : "אשתי הייתה רוצה לראות אתכם, אבל היא חולה ושוכבת במיטתה, בבקשה, תיכנסו לחדרה". החברים נכנסו ואז היא התחילה לדבר ביידיש וסיפרה להם שהיא בת של משפחה, ממייסדי זיכרון יעקב. היה להם פועל ערבי – המוכתר היום – והיא התאהבה בו ובשל התנאים ברחה איתו לרובייה תחתה. היא התאסלמה ויש להם שני בנים שהם גדלו כערבים לכל דבר. את העברית שכחה ואבל את היידיש  שבה דיברו בבית הוריה היא זוכרת ושמחה לדבר איתכם. אתם מבינים כבר שבחדרה, בעודה מספרת קורותיה, השתררה מבוכה לא קטנה.            
זה בהחלט נושא לכתיבת סיפור על התקופה, על ימי העלייה הראשונה, על אורחות החיים בה, על חייה כנערה, על התאהבותה בזר, על גורלה וגלגוליו  ולמצוקותיה בימי ה"מאורעות". אבל אני נתפשתי למילתה : "התאסלמתי".    
לא התעצלתי והלכתי אל אחמד מעובדי הנוי ושאלתי אותו איך מתאסלמים? לדבריו הגיור ביהדות ממושך ולהתאסלם, התהליך קצר ופשוט, אפילו יותר מהטבילה בנצרות. והוסיף שהאיסלם היא הדת היחידה שמאמינה, גם בנביאי התנ"ך, באברהם ומשה וגם בישו, אבל מוחמד הוא הדמות המרכזית, המשמעותית כדי להתאסלם אין צורך בטקס כלשהו, לא במנהיג דתי ולא במקום מיוחד,  צריך להאמין מהלב באמונה חזקה. ואז, יש על האדם לעמוד בחמישה תנאים והם: 
1. שתהיינה שתי עדויות שיוכלו להעיד עליו שהוא מאמין באל אחד ומוחמד הוא שליחו.
2. להתפלל לאל.
3. לתת צדקה תרומת כסף ששוויה 2% מההכנסות.
4. לקיים את צום רמדאן.
5. לעלות לרגל למכה, למי שיכול.
עד כאן דברי ההסבר של אחמד…                                                          
חזרתי לסיפור, וחיפשתי מה קרה לאישה הזאת במאורעות 1929, או במאורעות 1936-9 ובעיקר בהתקפה על משמר העמק ב- 1948. התברר שהיא נפטרה מעט אחרי הביקור המתואר לעיל וכך שיבשה לי את המשך הסיפור המרתק בין הדמיון והמציאות.

ברכת יום הולדת לנואי בכורת נכדינו.(תותו אמרה לנו שאמא נואי היא הנכדה הראשונה שלנו, סבתא קרין הילדה הראשונה שלנו ואז רעיה אמרה לה : "ואת הנינה הראשונה שלנו"). חשבתם על זה פעם? נואיתה! יש לך באמתחתך את כל כלי האושר ולכן ברכתנו היחידה ואיחולנו לך: בריאות וחוסן ללא מיחושים, הרבה נחת אושר ושמחה עם איתן תומר ויהלי, עם הסבים ,הדודים והדודות שלהן ועם כולנו!

"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.